Záchrana dat z notebooku
Záchrana/obnova dat z notebooku se v zásadě moc neliší od záchrany dat z běžného počítače. Ač můžou být příčiny poruchy trochu jiné než v případě stolního počítače, poškozený je vždy pevný disk, na který se v obou případech data ukládají. Odlišnost způsobu záchrany dat v případě notebooku spočívá hlavně v disku samotném. Zatímco stolní počítače k ukládání dat obvykle používají velké pevné disky o rozměrech 3,5 palce, v noteboocích, netboocích atd. jsou jejich menší 2,5 palcové varianty nebo SSD disky. 2,5 palcový disk se liší v konstrukci a její složitosti (disky jsou menší, mají obvykle i méně ploten nad sebou), některé vyrábějí také jiní výrobci. Pokud se disk v notebooku pokazí, měla by se odborná firma v práci konkrétně s těmito disky vyznat. Úspěšnost záchrany dat totiž z velké části závisí také na tom, jak dobře odborník zná konstrukci daného disku a veškeré principy jeho fungování. Disky jsou na odborné/neodborné zacházení velmi citlivé.
Odlišné typy poruch při záchraně dat z disku notebooku
Z odlišnosti obou velikostí disků vyplývají i rozmanité druhy chyb a poruch. Může jít o specifické vady dané jinou konstrukcí, která se u disků notebooku projeví např. vlivem velkého opotřebení, poškození způsobené otřesy, prudkými nárazy nebo pádem zapnutého notebooku. Některé typy poruch vyplynou např. z toho, že má disk odlišnou konstrukci čtecí hlavy (disk má méně ploten, působí na něj tlak na menší rozměry disku atd.). Další chyby způsobí např. určitý nevhodný a pravidelný způsob používání. Např. pracuje-li s notebookem účetní, používá pravidelně určitý program. Pokud je v notebooku zbytečně veliký disk, velké části disku jsou nevyužívané a účetní program pravidelně namáhá jen malou část disku. Po čase může dojít k opotřebení daných míst disku a hrozí poškození a ztráta dat.
Má-li být záchrana a obnova dat z notebooku úspěšná, nedělejte chyby
- zjistíte-li závadu disku, ihned notebook vypněte a disk vyjměte. Budete-li poškozený disk nadále zapínat a zkoušet se k datům dostat, můžete data zničit nebo vymazat.
- pokud ztrátu nebo poškození zjistíte za chodu notebooku, zamezte dalším zápisů na disk. Pokud např. vypnete notebook standardním způsobem, na disk se bude zapisovat a hrozí např. přemazání míst, kde byla smazaná data uložena.
- zamezte také jakékoliv další práci s daty na disku prostřednictvím různých programů
- nesnažte se disk notebooku v domácím prostředí svépomocí rozebrat, měnit elektroniku disku atd. Můžete data definitivně zničit nebo např. poničíte strukturu ukládání dat. Řešit takovéto další poškození je potom oříšek i pro profesionály.
Pravidelné zálohování vyřeší řadu zbytečných problému
Pravidelné zálohování dat z disku notebooku je sice otřepané klišé, ale ve většině případů je tomu bohužel tak. Nikdy se nedá ani sebelepší prací a zacházením s notebookem předejít náhodné havárii, pravidelná záloha dat z disku v tu chvíli ale může mít cenu zlata. Neváhejte tedy, zda ano či ne, spíš si položte otázku jak často. Uvidíte, že se Vám toho rozhodnutí jednou vyplatí.
Chcete se o záchraně dat z notebooku dozvědět více? Přečtěte si také rady a doporučení, jak s notebookem vhodně pracovat, aby se riziko ztráty dat minimalizovalo. Více o problematice záchrany dat z disku najdete na webu záchrana dat HDD.
Potřebujete zachránit data z notebooku nebo se na něco odborného zeptat? Přejděte na sekci První pomoc nebo nás kontaktujte.