Jak nepřijít o data uložená v notebooku?
Drtivou většinu případů ztráty dat má v notebooku na svědomí porucha pevného disku či SSD disku. Vyplatí se proto znát situace, které jsou pro jejich správné fungování nebezpečné a vědomým způsobem (a hlavně) natrvalo změnit způsob, jak s nimi pracujeme a zacházíme.
Na co si tedy dát při práci s notebookem pozor?
1. Pevný disk nemá rád prudké nárazy, pohyby a otřesy
Mechanický princip fungování pevného disku předurčuje jeho největší slabiny. Prudké otřesy a nárazy notebooku se přenášejí i na jeho pevný disk. Pokud je disk zapnutý, má to vliv na jeho správnou funkci. Záznamová hlava se pohybuje velice rychle ve velmi malé výšce nad záznamovou plotnu pevného disku. Při náhlém kontaktu s ní ji může čtecí hlava poškodit, případně se při prudkém nárazu nebo pohybu (vlivem velkých sil, které na ni působí) i utrhnout. Řešit vzniklé poškození dat bývá pro odborníky jedním z největších oříšků (to zároveň vypovídá o vysoké ceně takové záchrany). Snažte se tedy při práci a manipulaci se spuštěným notebookem zamezit otřesům, prudkým pohybům a nárazům. V sázce je možná víc než tušíte.
2. Po vypnutí notebooku zkontrolujte, že se opravdu vypnul
Nestačí přiklopit víko monitoru a zasunout notebook do brašny. Nespoléhejte na automatický proces vypínání. Může dojít k selhání operačního systému, velké prodlevě při vypínání nebo k vyvolání neočekávané chybové hlášky ve Windows a systém bude namísto okamžitého vypnutí (se kterým počítáte) čekat na vaši reakci nebo se bude vypínat neobvykle dlouho. Nedojde k vypnutí, nepřestane pracovat ani pevný disk. Pokud s takovým notebookem budete zacházet jako s vypnutým, následné otřesy a nárazy např. při přesunu notebooku mohou vážně poškodit jeho pevný disk. Dejte si proto pozor a vypnutý stav zkontrolujte. Může to znít jako drobnost, ale vězte, že naučit se tento proces vykonat po každém vypnutí vám může v budoucnu pomoct předejít řadě nepříjemností.
3. Uspaný notebook není vypnutý
Pokud máte pocit, že uspání notebooku se rovná jeho vypnutí, tedy že notebook vypne všechny své funkce a chod svého disku, není to vždy pravda. U některých značek nebo řad notebooků je poměrně obvyklé, že se notebook vlivem určitých procesů operačního systému během spánku více či méně pravidelně probouzí a zapisuje např. na disk. Pokud si takto uspaný notebook např. vezete s sebou v autě nebo ve vlaku, může vlivem otřesů dojít k poškození disku. Buď podobným způsobem s vaším notebookem nikdy nezacházejte (vždy je lepší ho při přesunu vypnout), nebo si buďte naprosto jisti tím, že se váš notebook takto nechová. Nedodržení tohoto pravidla může přinést nepříjemné překvapení. Více o tom, co dělá váš uspaný notebook.
4. Pád spuštěného notebooku může poškodit jeho pevný disk
Pád spuštěného notebooku nepoškodí notebook nejen fyzicky na jeho vnějším plášti, může mít také drastické dopady na pevný disk. Pokud byly v okamžiku pádu a nárazu záznamové hlavy disku v činnosti a zapisovaly na plotny, mohlo dojít k jejich utržení, případně poškrábání ploten hlavou. Vzhledem k obrovské hustotě záznamu dat u dnešních pevných disků může jít o fatální poškození/zničení dat.
5. Při neúmyslném smazání/ztrátě dat zamezte další práci s notebookem
Pokud si v notebooku smažete některá cenná data (např. fotky z dovolené nebo důležité dokumenty), zamezte dalším práci s diskem. Smazaná data na disku ještě s velkou pravděpodobností jsou, protože operační systém je maže až v okamžiku, kdy na jejich místo potřebuje zapsat data nová. A to se může stát právě v situaci, kdy notebook ihned nevypnete a budete s ním dál pracovat. Jakmile zjistíte, že jste o data přišli, rychle zareagujte a natvrdo notebook vypněte. Nedělejte to obvyklým způsobem, Windows při vypínání s diskem pracuje a ukládá na něj. A třeba zrovna do míst, kde leží vaše hledané fotky.
6. Data na SSD disku nejsou ve větším bezpečí
Mezi málo informovanými uživateli notebooků koluje představa, že pokud používají nový SSD disk namísto obvyklejšího pevného disku, jsou data na něm uložená ve větším bezpečí, protože SSD diskům nehrozí fyzická poškození vlivem otřesů a nárazů. Není to pravda, SSD technologie má vlivem zcela odlišného principu práce s daty zase své zcela specifické problémy. Nehrozí u nich sice poškození ohrožující data v pevných discích, vlivem poruchy např. řídícího čipu se ale může stát, že se během okamžiku veškerá data na SSD disku stanou nedostupnými nebo se v počítači tento disk přestane zcela hlásit. Odborná firma specializující se na záchranu dat si s tím poradit dokáže, vy to doma ale určitě nezkoušejte. Namísto toho pamatujte raději na pravidelnou zálohu dat. SSD disky nejsou všemocné.
Podobných doporučení existuje celá řada. Pokud vás zajímají další informace, zkuste projít také stránky zabývající se problematikou záchrany dat z konkrétního datového média, např. záchrana dat z disku, záchrana dat z RAID pole, záchrana dat z SSD disku. Více informací a rady jak správně s datovými médii zacházet naleznete také na stránkách společnosti DataHelp zabývající se záchranou a obnovou dat: prevence a konkrétními případy ztráty dat.
Potřebujete zachránit data z notebooku nebo se na něco odborného zeptat? Přejděte na sekci První pomoc nebo nás kontaktujte.